Szokująca reklama z wykorzystaniem katastrofy Titana. „Nasze łodzie podwodne nie implodują”
Przypomnijmy: łódź podwodna Titan zaginęła 18 czerwca około 1,5 tys. km na wschód od półwyspu Cape Code w stanie Massachusetts. Celem załogi było dotarcie do wraku Titanica.
W katastrofie Titana zginęło pięć osób
Na jej pokładzie znajdowało się pięć osób: brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shawzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman Dawood, francuski nurek i ekspert w kwestii katastrofy Titanica Paul-Henry Nargeolet oraz pilotujący łodzi założyciel firmy Ocean Gate Stockton Rush.
Po czterech dniach poszukiwań służby wydały komunikat, w którym poinformowały o odnalezieniu wraku łodzi podwodnej Titan. Jej pasażerowie nie mieli żadnej szansy przeżycia. 29 czerwca przeprowadzono udaną akcję wydobycia wraku.
Titan został zniszczony w wyniku implozji, czyli zapadnięcia się kadłuba pod wpływem olbrzymiego ciśnienia, które panuje w głębinach oceanów. Tłumacząc to w bardziej obrazowy sposób, implozja stanowi przeciwieństwo eksplozji – materia i energia są gwałtownie kierowane do wewnątrz, a nie na zewnątrz.
Szokujące hasło reklamowe baru w USA
Na początku lipca w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o szokującej reklamie w miejscowości Rincon w stanie Georgia w USA.
Mowa o przydrożnym billboardzie, za pomocą którego reklamował swój lokal franczyzobiorca sieci barów Subway. Umieszczone na billboardzie hasło odwoływało się do wspomnianej wcześniej katastrofy.
„Nasze łodzie podwodne nie implodują” – brzmi tłumaczenie hasła. Wyjaśnijmy, że chodzi o fakt, iż najsłynniejsze z serwowanych w barach sieci Subway kanapek przypominają swoim kształtem łodzie podwodne. Zresztą, pierwotna nazwa sieci brzmiała „Super Łodzie Podwodne Pete'a” (ang. Pete’s Super Submarines).
„Nie ma miejsca na tego rodzaju komentarze”
Reklama spotkała się w miażdżącą krytyką ze strony internautów. Treść komentarzy można streścić krótko – żadna tragedia nie powinna być tematem do żartów. „Ludzie nie myślą o członkach rodzin tych, którzy zginęli” – napisał jeden z internautów.
Kierownik baru w Rincon odmówił mediom komentarza w tej sprawie. Jednocześnie poinformował, że wskutek licznych skarg billbaord został już zdemontowany. Centrala sieci Subway potępiła ten wybryk i zaznaczyła, że franczyzobiorca działał na własną rękę.
– Kontaktowaliśmy się z franczyzobiorcą w tej sprawie i wyjaśniliśmy, że w naszej działalności nie ma miejsca na tego rodzaju komentarze – oświadczył rzecznik prasowy sieci Subway.